Zdeněk Grus: Centrální obvod si zaslouží pořádek a změnu
Narodil se v Ústí nad Labem, a kromě studia na vysoké škole tady strávil celý život. Právník Zdeněk Grus je ústeckým patriotem, vášnivým sportovcem a tátou dvou dětí. A také kandidátem Vaše Ústí na starostu městského obvodu Ústí nad Labem - město.
Co přiměje právníka, aby se rozhodl vstoupit do politiky?
Víra, že Ústí můžeme změnit, že je ještě pořád čas. V Ústí žiju prakticky celý život, stejně jako moji přátelé a blízcí a všichni vidíme, že zatímco nejen ostatní krajská města, ale i města kolem v Ústí se mění a rozvíjí, Ústí stagnuje. Stačilo by někdy dle mého názoru málo.
Hodně se mluví o nepořádku, který v centrálním obvodě v posledních letech je...
Současná situace na centrálním obvodě je neudržitelná. Nikdy nebyl v centru města takový nepořádek jako je teď, přitom zrovna tohle je možné vyřešit v rámci několika dnů, maximálně týdnů. Současnému vedení se to nepodařilo za čtyři roky. Přitom se stačí podívat na to, jak to dělají jinde. Proč to jde v Neštěmicích a ne na Klíši, ve Všebořicích nebo na Skřivánku.
Mezi magistrátem a některými obvody panuje dlouhodobě napětí, a platí to zvlášť pro centrální obvod. Proto přicházíte s novým statutem města. Co si od toho slibujete?
Obyvatele města nezajímají žabomyší války mezi obvody a magistrátem, dohady, kolik který městský obvod dostane peněz a o co se má starat. Tohle všechno pomůže vyřešit nový statut města, který posílí význam městských obvodů a pomůže stabilizovat jejich financování. Jsme připraveni iniciovat jeho vznik a věřím, že v novém zastupitelstvu najdeme partnery, se kterými se na nutnosti této změny shodneme. Obvody mají k lidem blíž, starostové vědí, co jejich obyvatele trápí. Je to jednoduché - dejme obvodům pravomoci a prostředky a všichni uvidíme zlepšení.
Jste vášnivý sportovec. Běháte, hrajete fotbal. Je podpora sportu v Ústí nad Labem dostatečná?
Zrovna teď jsem musel kvůli úrazu na fotbale sportovní aktivity na několik měsíců utlumit, ale těším se, až zase vyběhnu.
Město by mělo podporovat především mládežnický sport, aby děti měly možnost zdravě a rozumně prožít volný čas. Sport by měl být jednou z možností. Systém šeků, který vznikl před několika lety, je podle mě správnou cestou. Výše podpory se dlouhodobě neměnila. Co stálo před pěti lety 2 tisíce korun, stojí nyní nejméně 3 tisíce. Proto by se i výše podpory mládežnického sportu měla zvýšit, ideálně o tisícikorunu "na hlavu" ročně.
Kapacita sportovních klubů není nafukovací. Navíc mnoho rodičů nemá šanci s dětmi dojíždět na tréninky. Dá se vyřešit to, aby děti na sídlištích měly kde sportovat?
Pro děti bychom rádi otevřeli školní sportoviště. V současné době je to tak, že škola a družina zavřou a tím pádem zavřou i sportoviště. Není to nic složitého. Stačilo by, aby si každá škola našla svého správce, který bude odpoledne na sportoviště dohlížet. Náklady by byly minimální a spousta dětí by měla možnost si zahrát fotbal, basketbal a spoustu dalšího
A profesionální sport?
Žijeme ve složitém regionu, kde je těžké najít dostatek sponzorů. Proto je i podpora profesionálního sportu na místě. Můžeme diskutovat o její výši, nicméně tak, jak je nastavená stávající sportovní koncepce, mi přijde dostatečná. Uvidíme, jak se vyvine situace ve fotbalu a hokeji. Pokud se klubům nepodaří postoupit zpět do vyšších soutěží, je nereálné, aby dál dostávaly podporu jako dosud.